VŠETKY KATEGÓRIE
Košík

Rozdiely medzi ženským a mužským volejbalom

Napriek tomu, že organizácie pre ľudské práva v posledných rokoch pracovali na zjednotení pravidiel a zákonov pre mužov a ženy, fyziologické rozdiely sú zrejmé. Preto existujú rozdiely v pravidlách vedenia tréningových a súťažných volejbalových hier aj na olympijskej úrovni.V čom sa líšia?

Športové oblečenie

Športové oblečenie pre mužov je čo najpraktickejšie. Krátke nohavice do polovice stehien, mikina alebo tričko voľného strihu.Všetko je prispôsobené tak, aby hráčov neobmedzovalo v pohybe. Ženské oblečenie je trocha príťažlivejšie.Existuje niekoľko možností, ale tímy preferujú vykrojené, priliehavé šortky a tričká, na výber sú aj krátke topy.Tie sa najčastejšie nosia pri plážovom volejbale.

Výška nastavenia siete

Ide o najdôležitejší rozdiel medzi ženským a mužským volejbalom. Určuje sa v závislosti od priemernej výšky členov družstva. Iné normy na nastavenie výšky siete neexistujú.

William Morgan, ktorý vynašiel volejbal, zaviedol štandardnú výšku siete 197 cm od povrchu ihriska po vrchol siete bez ohľadu na pohlavie. Toto nastaveniesiete umožnilo každému hrať pohodlne, ale v priebehu rokov sa často menilo:

  • rok 1990 – 213 cm;
  • rok 1912 – 228 cm;
  • rok 1917 – 243 cm pre mužov a 224 cm pre ženy.
Odvtedy sa norma nezmenila a zostáva rovnaká pre zápasy v rámci činností Medzinárodnej volejbalovej federácie a Olympijského výboru. Existujú osobitné štandardy pre detské a dorastenecké súťaže. Závisia nielen od pohlavia hráčov, ale aj od ich veku.Požiadavky na vek, pohlavie a výšku na inštaláciu siete sú rozdelené nasledovne:
  • 11-12 rokov – 220 a 200 cm;
  • 3-14 rokov – 230 a 210 cm;
  • 15-16 rokov – 240 a 220 cm;
  • 17-18 rokov – 243 a 224 cm.

Všetky štandardy boli vyvinuté na základe skutočných priemerných fyziologických rozdielov medzi hráčmi rôzneho veku a pohlavia.

Medzi mužskými a ženskými zápasmi nie sú žiadne ďalšie rozdiely. Hracia plochana klasický volejbal je 18 x 9 m, na plážový je to o niečo menej, 16 x 8 m. Na trénovanie detí je povolené použiť ihrisko polovičnej veľkosti.

Spoločnosť Luxsol vyrába siete na mužský, ženský a detský volejbal, na tréning aj na súťažné zápasy. Naše výrobky spĺňajú vysoké medzinárodné štandardy vrátane Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB).