VŠETKY KATEGÓRIE
Košík

História vzniku volejbalu

Volejbal je energetická tímová hra, ktorá si vyžaduje súdržnosť medzi spoluhráčmi. Z jednoduchej aktivity na hodinách telesnej výchovy sa volejbal vyvinul na disciplínu olympijskej úrovne. Nadšenci prišli s mnohými rôznymi úpravami pravidiel a vytvorili rôzne hry podobné volejbalu ako napríklad pionierbal, volejbalna snehu, plážový volejbal, minivolejbal, volejbal v sede a pod.Niektoré druhy, ako napríklad plážový volejbal, sú už samostatnými olympijskými disciplínami.

Volejbal bol dlho obľúbenou záhradnou hrou, pretože nevyžaduje drahé vybavenie, stačia vám dva stĺpy, sieť a lopta.V mnohých záhradách starších domov nájdete už predpripravené miesta na upevnenie siete.

Ako vznikol volejbal?

Ako autor volejbalu vošiel do dejín William G. Morgan. V roku 1895 učiteľ telesnej výchovy v Holyoke rozmýšľal, ako zvýši záujem svojich žiakov o pohyb.Výsledkom toho bola hra, podstatou ktorej bolo prehadzovanie basketbalového balónika cez sieť. Sieť zdvihli do výšky dvoch metrov od povrchu. Hru pôvodne nazval „mintonette“.

Už o dva roky neskôr vznikli prvé pravidlá a prvá volejbalová lopta. Od tej chvíle sa začali dejiny volejbalu písať obrovským tempom. V 20-tych rokoch vznikli prvé národné federácie v USA a SSSR, Japonsku a niektorých krajinách východnej Európy.

O dva roky neskôr sa v Brooklyne uskutočnila prvá medzinárodná súťaž pod záštitou YMCA. Pozvanie prijalo 23 družstiev, čo bol na takú mladú športovú disciplínu obrovský úspech. 

O tri roky neskôr, v roku 1925 vzniklia boli prijaté pravidlá týkajúce sa ihriska a samotnej hrypre národné federácie Ameriky, Afriky a Európy.

Už po druhej svetovej vojne, v roku 1947 vznikla najväčšia organizácia – Medzinárodná volejbalová federácia (FIVB). V tom čase ju tvorilo 14 krajín.

Medzinárodná volejbalová federácia zorganizovala prvé dve majstrovstvá sveta о ďalšie dva roky. Súťaž sa konala v roku 1949 v Prahe. Odvtedy popularita volejbalu rástla obrovskou rýchlosťou.

V roku 1964 sa stal volejbal jednou z olympijských disciplín.

V 21. storočí sa pod záštitou Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB)spojilo vyše 220 národných federácií.

Do zoznamu najsilnejších národných družstiev dnes patria hráči Brazílie, USA, Kuby, Talianska, Holandska a Japonska.

Spoločnosť Luxsol vyrába vysoko kvalitné a bezpečné volejbalové siete pomocou bezuzlovej metódy. Požadovaný variant si môžete vybrať v katalógu alebo priamo u našich pracovníkovna telefónnom čísle +421 944 627 014